Kurilean Bobtail - HamletKurilský bobtail je velmi málo známé plemeno koček uznané ve FIFe od roku 2004. Jedná se o přírodní plemeno koček, a proto se při šlechtění nepoužívalo a nepoužívá jiných plemen. Kuril se těší dobrému zdraví, vyznačuje se velmi přátelskou, komunikativní a kontaktní povahou. Je velmi hravý a naprosto loajální k člověku.

Stručný popis exteriéru:
Kurilský bobtail je dobře osvalená kočka, kompaktního vzhledu s živým výrazem, na silných nohách, s hlubokým hrudníkem a stoupající zádí zakončenou elegantním ocasem připomínajícím bambuli. Srst bobtaila, ať jde o dlouhosrstého nebo krátkosrstého, musí být měkká, příjemná na dotek s dostatečným podílem podsady. U dlouhosrsté varianty kurilů, a té se věnuje náš chov, je žádoucí límec, kalhoty a samozřejmě dobře osrstěný ocas.
Hlava je trapézovitého tvaru, oči daleko od sebe a mírně nakloněné, uši středně velké a vzdálenost mezi nimi je na šířku ucha, silná čelist s dobře vyvinutou bradou. Ocas je složený z jednoho nebo více úhlů či křivek nebo jejich kombinace, délka ocasu je dle standardu 3-8cm.

Podrobný standard, včetně chyb vyřazujících z chovu

Naše kočky v pořadu Polopatě na ČT

Náš článek v časopise Naše kočky 8/17